0
Your cart is currently empty

RawTherapee, jeden z najlepszych bezpłatnych konkurentów Adobe Lightroom zostaje uaktualniony do wersji 5.9!

Po ponad dwóch latach oczekiwania, chwalony program do obróbki zdjęć RawTherapee, otrzymuje wreszcie nową wersję. Uznawany jest on powszechnie za jeden z najlepszych bezpłatnych konkurentów Lightrooma. Dostępny obecnie dla systemów Windows oraz Linux. Trwają jednakże prace również nad wersją na system macOS.

RawTherapee bezpłatny konkurent Adobe Lightroom

RawTherapee służy do wywoływania plików RAW. Obsługuje formaty i profile większości współczesnych producentów aparatów oraz obiektywów. Autorzy kierują swoje oprogramowanie do szerokiego grona entuzjastów fotografii, począwszy od amatorów po profesjonalnych fotografów.

Program posiada załączone profile przetwarzania (presety) oraz możliwość łatwego i intuicyjnego tworzenia własnych.

RawTherapee i jego możliwości

RawTherapee zapewnia szeroki zakres narzędzi do edycji zdjęć, takich jak korekcja koloru, kontrastu i jasności, a także bardziej zaawansowane funkcje, takie jak usuwanie efektu czerwonych oczu czy redukcja szumów. Program posiada intuicyjny interfejs, który pozwala na szybkie i łatwe korzystanie z jego możliwości, nawet dla początkujących fotografów.

Najnowsza wersja otrzymała wiele nowych i bardzo ciekawych funkcji oraz poprawki dotychczasowych. Jedną z nowości jest narzędzie do usuwania plam / cząsteczek kurzu z fotografii.

Zauważymy też od razu zmiany w ustawieniach balansu bieli. Mamy teraz nowe metody – korelację temperaturową oraz szary RGB, które zastąpiły dotychczasową funkcję automatyczną. W opcji flash również zaszły zmiany, mamy bowiem możliwość wyboru marki naszej lampy błyskowej.

Cała lista bardzo znaczących usprawnień, jak i bezpłatny podręcznik użytkownika dostępna jest na stronie producenta.

Jednakże najważniejszym wyróżnikiem RawTherapee jest bezpłatna dystrybucja tego oprogramowania. Co w dobie mało przyjaznej użytkownikom polityki subskrypcyjnej Adobe, daje możliwość wyzwolenia swojej kreatywności w świecie cyfrowej fotografii niemalże bez kosztowo.

Dlatego też jest on szczególnie popularny wśród fotografów, którzy poszukują profesjonalnych narzędzi do edycji swoich zdjęć bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na oprogramowanie komercyjne.

Program można pobrać tutaj https://www.rawtherapee.com/

Szczerze zachęcam do przetestowania tego programu. Przy pierwszym kontakcie jego rozbudowane opcje mogą dezorientować, ale po krótkiej zabawie z tym programem zapewniam ze wszystko staje się jasne 😉 Oprogramowanie jest dostępne w wielu językach, w tym polskim.

Beskid Śląski zimą - Szlak na Szyndzielnię
Poprzednie Beskid Śląski najpiękniejsze szlaki zimowe w okolicach Bielska i Szczyrku
Nastęne Zamiennik Adobe Lightroom do wywoływania RAW-ów – darmowe i płatne
Alternatywy

2 komentarze

Zostaw komentarz