0
Your cart is currently empty

Bułgaria Złote Piaski – czyli wszystko co warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje. 

Złote Piaski to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii, które przyciąga turystów z całego świata. To także jeden z dwóch najpopularniejszych letnich kurortów w tym kraju – obok Słonecznego Brzegu. Słynie on ze swoich szerokich i piaszczystych plaż, czystej wody oraz bogatej oferty rekreacyjnej. W tym artykule przedstawię najważniejsze informacje praktyczne oraz atrakcje, które czekają na odwiedzających, a to wszystko okraszone osobistymi opiniami o tym miejscu. Zapraszam zatem do zapoznania się z wpisem, który pomoże Ci przygotować się na niezapomnianą podróż. 

Warna lotnisko - jaki dojazd?

Port lotniczy Warna to dość przyjemne lotnisko, choć stosunkowo małe jak na obsługiwany w sezonie ruch. Dlatego też w dniu wylotu zdecydowanie doradzam być na lotnisku z dużym wyprzedzeniem i ustawić się w kolejkach od razu jak będzie to możliwe, zwłaszcza jeśli nadajemy bagaż.  

Lotnisko ulokowane jest po zachodniej stronie miasta, tak więc obojętnie jaki środek transportu wybierzemy w drodze do Złotych Piasków musimy przejechać przez Warnę.  

Pod samym lotniskiem zlokalizowany jest parking dla autokarów – jeśli podróżujemy z biurem podróży, postój taksówek (do Złotych Piasków pojedziemy za 50 lewa ok 120 zł) oraz przystanek autobusowy komunikacji miejskiej – w tym wypadku zapłacimy 2 lewa (ok 5 zł) za bilet od osoby i tyle samo za duży bagaż.   

Do Złotych Piasków kursuje autobus linii 409. Trasa kończy się na przystanku REPUBLIKA/Zl.pyasatsi/ na pętli autobusowej w geograficznym środku miejscowości, ale nie do końca w jej centrum. Z tego samego przystanku przy lotnisku autobus 409 może jeszcze odjeżdżać w przeciwną stronę do Aksakowa, więc warto upewnić się przed wejściem. Miejscowi zapytani o Złote Piaski częściej będą wskazywać kierunek (“za warna”) 

Jest to też jedyna linia autobusowa w mieście w której widzieliśmy konduktorów, którzy sprzedawali bilety papierowe. W innych autobusach trzeba już korzystać z zainstalowanych biletomatów na monety! Autobusy jeżdżą co około pół godziny i starają się trzymać rozkładu. 

https://www.varnatraffic.com/en-US/Line/Routes/409 

Na stronie mamy mapę przystanków i zaznaczoną aktualną pozycję naszego autobusu. 

Uwaga! Google Maps błędnie pokazuje linie autobusowe na przystankach (zamienili miejscami linię 409 z linią 9) dlatego sugeruje kierować się podaną powyżej stroną przewoźnika. 

Dworzec Kolejowy w Warnie

Do Warny można dostać się również koleją np. z Sofii. Przed dworcem nieco po lewej znajduje się przystanek autobusowy linii 9. Zawiezie nas on do Złotych Piasków do części południowej. To też będzie najlepsza linia autobusowa dla tam mieszkających osób, chcących zwiedzać Warnę. 

Warna Dworzec Kolejowy
Warna Dworzec Kolejowy
Warna Dworzec Kolejowy

Złote Piaski atrakcje i co zwiedzić - garść praktycznych informacji 

Złote Piaski to malowniczy kurort na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, otoczony Parkiem Narodowym „Złote Piaski”. Plaże z drobnym złocistym piaskiem zdobyły prestiżową Błękitną Flagę za czystość. Niemniej można się natknąć na odcinki plaż pod koniec sezonu, gdzie inspektorzy chyba nie dotarli. Pomimo to, czekają tu na was naprawdę urocze plaże, smaczna kuchnia i niezapomniane widoki. Odkryjcie to piękne miejsce na własną rękę i zobaczcie, dlaczego jest to jeden z najpopularniejszych kurortów nad Morzem Czarnym. Złote Piaski to klasa sama w sobie.

Dla aktywnych turystów Złote Piaski oferują wiele atrakcji. Możesz wypróbować sporty wodne, takie jak windsurfing, narty wodne czy parasailing.

Złote Piaski promenada

Złote Piaski promenada - diabelski młyn
Złote Piaski promenada
Złote Piaski promenada
Złote Piaski promenada
Złote Piaski promenada

Kompleksy hotelowe, restauracje i bary oraz liczne sklepy z pamiątkami rozciągają się tu wzdłuż promenady biegnącej równolegle do wybrzeża, tworząc żywe i pełne energii otoczenie. Dla osób, które rezerwują hotele w tej części kurortu uwaga – może być głośno.

Promenada rozpoczyna się od małej mariny żeglarskiej na północy i biegnie aż do strzeżonego parkingu obok pętli autobusowej. Dalej nie uświadczymy już punktów gastronomicznych ani sklepów. Możemy natomiast dojść chodnikiem biegnącym wzdłuż ulicy do części południowej kurortu. Miejscowość przedzielona jest bowiem w połowie zapadliskami. Ulica biegnąca przy wybrzeżu jest zamknięta dla ruchu samochodowego i możliwy jest tam jedynie ruch pieszy. Samochody muszą jechać objazdem.

Złote Piaski zamknięta droga - zapadliska
Złote Piaski zamknięta droga - zapadliska
Złote Piaski zamknięta droga - zapadliska
Złote Piaski zamknięta droga - zapadliska

Południowa część Złotych Piasków oferuje równie urokliwe plaże m.in. bardzo długą plażę Kabakum czy mało uczęszczaną Trifon (trudno zlokalizować zejście po kamiennych schodkach obok płotu hotelu La Mer). Jednakże znajdziemy tu jedynie kilka restauracji czy sklepów – głównie w okolicy plaży Kabakum (ЖУРНАЛИСТ / JOURNALIST). 

Złote Piaski słyną z intensywnego i barwnego życia nocnego. Wielu turystów poszukuje rozrywki przez całą dobę, a kurort nie zawodzi. Co wieczór turyści w różnym wieku wyruszają na główną ulicę w poszukiwaniu najciekawszych miejsc do zabawy. Od karaoke po kąpiele w pianie, od pool party po taniec przy barach na plaży. Złote Piaski mają w tym względzie wiele do zaoferowania. Niemniej wszystko to koncentruje się wokół promenady na północy kurortu. Jeśli nie jesteś entuzjastą nocnego życia, po prostu wybierz hotel / apartament w południowej części 🙂

Bułgaria Złote Piaski plaża
Plaża Kabakum wieczorem

Monastyr Aładża - jak się dostać i czy warto?

Złote Piaski zlokalizowane są na skraju uroczego Parku Krajobrazowego, który zachwyca swoją przyrodniczą różnorodnością. Dla osób znudzonych plażowaniem będzie to ciekawe miejsce na relaksujący spacer. Park ten to nie tylko oaza spokoju, ale również cenny skarb przyrodniczy Bułgarii.

Jednym z tych wyjątkowych miejsc w parku jest Monaster Aładża, średniowieczny klasztor wykuty w skale. To miejsce pełne ducha i historii, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. W skład kompleksu wchodzą dwie cerkwie, cele mnichów, kaplica, jadalnia, krypta oraz tajemnicze katakumby.

Dojedziemy tam autobusem linii 29, jednak wymagana jest przesiadka na niego już w Warnie. Do Warny w zależności od naszego zakwaterowania dojedziemy linią 409 lub 9.

Można również dojść do Monastyru trasą pieszą ze Złotych Piasków w około godzinę – szlak niebieski. Wejście na szlak znajduje się przy przejściu podziemnym pod drogą E87 na skrzyżowaniu prowadzącym do Hotelu Diana czy Hotelu Meliá Grand Hermitage.

Warna atrakcje i zabytki - co warto zobaczyć?

Podczas pobytu w Złotych Piaskach nie zapomnij przeznaczyć choć jednego dnia na fascynującą wycieczkę do pobliskiej Warny. Miasta nazywanego letnią stolicą Bułgarii – o bogatej historii i pełnej różnorodnych atrakcji. Ta historyczna perełka oddalona zaledwie o nieco ponad 20 kilometrów jest miejscem, które zdecydowanie powinniście odwiedzić.

Ze Złotych Piasków do Warny dojedziemy autobusami linii 9 (południowa cześć kurortu) lub 409 z pętli autobusowej.   Polecam wysiąść na wysokości parku Sea Garden i przespacerować się nim odwiedzając po drodze kilka znajdujących się w nim atrakcji. Zatem co warto zobaczyć w Warnie?

Park nadmorski Sea Garden

W samym sercu miasta rozciąga się niezwykły zakątek przyrody – The Sea Park, czyli Park Nadmorski. To najstarszy i prawdopodobnie największy park miejski w Bułgarii, który rozpościera się wzdłuż wybrzeża, zaledwie kilka kroków od nadmorskich plaż.

Park jest bardzo przyjemny, można odpocząć w cieniu, jednak nie nastawiałbym się na to, że uda się w nim schronić przed upałem. Znajdziemy w nim kilka kawiarni, restauracje, a nawet wolnostojące automaty z kawą. To nie tylko park, ale także centrum życia społecznego. Mieszkańcy i turyści często spotykają się tutaj, uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, koncertach czy spektaklach teatralnych.

Park nadmorski Sea Garden
Park nadmorski Sea Garden - plaża
DSC 5944
Park nadmorski Sea Garden - plaża
Park nadmorski Sea Garden
Park nadmorski Sea Garden
Park nadmorski Sea Garden
Park nadmorski Sea Garden - Obserwatorium im Mikołaja Kopernika

Jedną z jego głównych zalet są punkty widokowe, z których można podziwiać malowniczy widok z góry na wybrzeże i urocze plaże.

W parku ulokowane jest ZOO (1-2h zwiedzania), obserwatorium astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, Warneńskie Akwaria (bilety można kupić tylko za gotówkę), Letni Amfiteatr oraz Delfinarium. 

Warna delfinarium

Jeśli jesteś miłośnikiem morskich atrakcji, to koniecznie odwiedź chyba jedyną w Bułgarii atrakcję tego rodzaju – delfinarium. Funkcjonująca od 1984 roku placówka rokrocznie przyciąga tłumy turystów. Podczas pokazów delfinów można podziwiać ich akrobatyczne popisy, w trakcie których używają piłek i obręczy. Istnieje także możliwość pływania z tymi inteligentnymi ssakami morskimi, co na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Warna Port

W Warnie znajduje się największy port przemysłowy w Bułgarii, co dodaje temu miejscu charakterystycznego industrialnego uroku. Spacerując po przystani i otwartym dla pieszych molo, masz możliwość podziwiania majestatycznych kolosów wpływających do portu czy też cumujących przy nabrzeżach.

Na molo znajdują się również urokliwe restauracje i kawiarenki, gdzie można się zatrzymać na chwilę odpoczynku przy lampce wina lub smakowitym posiłku. Możesz również po prostu odpocząć na licznych ławkach ocienionych w pomysłowy sposób daszkiem w kształcie odwróconego kielicha. Bardzo to zmyślne i sprawdza się w upalny dzień.

W budynku na końcu znajduje się bankomat lokalnego banku, który wypłaca wszystkie nominały nawet te najmniejsze i to bez dodatkowych opłat (brak Surcharge). Osobiście używam standardowej karty Aliorbanku do ich konta z korzyściami, gdzie za darmo można aktywować: Bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą oraz Płatności kartą bez kosztów przewalutowania. Stąd jedynie trzeba uważać na bankomaty, które chcą nas obciążyć Surcharge czy wmanewrować w Dynamic Currency Conversion. No i oczywiście kurs wymiany w Alior Banku jest nieporównywalnie korzystniejszy niż w kantorze. 

W sezonie letnim nieopodal portu można również natknąć się na wesołe miasteczko, które przyciąga odwiedzających karuzelami czy diabelskim młynem, sprawiając, że wieczór nabiera jeszcze większego uroku. To idealne miejsce na rodzinny wieczór rozrywki i zabawy. Ładny widok na miasto.

Warna Port
Warna bankomat w porcie

Warna ruiny rzymskich łaźni

Podczas wizyty w Warnie nie zapomnij o wyjątkowym miejscu jakim są ruiny rzymskich łaźni. Zwłaszcza, że z parku czy portu jest tu bardzo blisko. To największy zachowany kompleks tego typu w tej części Europy, a jego historia sięga II wieku n.e. Termy te zostały zbudowane na polecenie cesarza Antoninusa Piusa i są niezwykłym świadectwem starożytnego luksusu. Ruiny można równie dobrze zwiedzać oglądając je z zewnątrz. Bez względu na jaki tryb się zdecydujecie – warto! W mieście niemal na każdym skrzyżowaniu zlokalizowane są znaki wskazujące drogę do tej popularnej atrakcji turystycznej.

Warna ruiny rzymskich łaźni
Warna ruiny rzymskich łaźni
Warna ruiny rzymskich łaźni
Warna ruiny rzymskich łaźni
Warna ruiny rzymskich łaźni

Warna Stare Miasto

Opuszczając tereny Sea Garden, przenosimy się w głąb miasta, gdzie rozciąga się urokliwa Starówka. To serce miasta, gdzie ruch samochodowy jest ograniczony, a uliczki tętnią życiem.

W okolicach rynku natrafimy też na piekarnie, oferujące gorące Banice – pyszne tradycyjne bułgarskie bułki z serem. Świetnie smakują z Ajranem. Ich brak w Złotych Piaskach to dla mnie duży skandal 😉

Spacerując po tych malowniczych zakątkach, natrafisz na urocze sklepiki, restauracje i kawiarnie. Starówka to także miejsce kultury, gdzie można odnaleźć budynek opery oraz kilka mniejszych teatrów.

Wieczorny spacer po centrum jest wyjątkowy. Paradoksalnie, miasto ożywa wtedy, gdy słońce chowa się za horyzontem. 

Warna Stare Miasto - fontanna
Warna Stare Miasto - opera
Warna Stare Miasto - kiermasz
Warna Stare Miasto
Warna Stare Miasto
Warna Stare Miasto
DSC 6228

Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest bezwątpienia prawosławny sobór Zaśnięcia Bogurodzicy z charakterystycznymi złotymi kopułami. To miejsce modlitwy, które powstało w XIX wieku po wyzwoleniu Warny spod osmańskiej okupacji. Cerkiew wyróżnia się nie tylko piękną architekturą, ale także doskonałą akustyką, którą możesz docenić, odwiedzając świątynię w trakcie nabożeństwa.

Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy
Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy
Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy
Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy
Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy

Mauzoleum króla Polski i Węgier, Władysława Warneńczyka

Innym znaczącym budynkiem jest Ewksinograd, dawna letnia rezydencja Aleksandra Battenberga, księcia Bułgarii. Ten okazały pałac, wzorowany na francuskich rezydencjach, obecnie pełni funkcje rządowych instytucji. W jego pobliżu znajduje się także mauzoleum króla Polski i Węgier, Władysława Warneńczyka. To miejsce upamiętnia postać tego wodza, który dowodził wojskami chrześcijańskimi w bitwie pod Warną w 1444 roku. Możesz zwiedzić symboliczny grób króla, zobaczyć makietę pola bitwy oraz oryginalną broń używaną w tamtych czasach.

Warna plaże

Warna to nie tylko fascynujące miejsce dla fanów kultury i historii, ale także raj dla miłośników słońca i morza.  

Warna plaże
Warna plaże
Warna plaże
Warna plaże
Warna plaże
Warna plaże

Plaża Warna

To miejsce, które nie tylko zachwyciło mnie swoim pięknem, ale także świetną infrastrukturą. Znajduje się tuż przy głównym wejściu do Sea Garden, co sprawia, że jest bardzo łatwo dostępna. Możecie wynająć wygodne leżaki i parasole, by cieszyć się słońcem w komfortowy sposób. Warto zaznaczyć, że plaża ta jest bardzo czysta i zadbana. Na miejscu znajdują się również urocze restauracje i bary, gdzie można skosztować lokalnych przysmaków i orzeźwiających napojów. To idealne miejsce na rodzinny wypoczynek czy romantyczny spacer brzegiem morza.

Plaża Rappongi

Ta plaża przyciąga przede wszystkim młodszych turystów poszukujących dobrej zabawy. Znajdziecie tu wiele klubów plażowych, gdzie można potańczyć i zrelaksować się przy rytmach muzyki. Plaża Rappongi to także doskonałe miejsce na uprawianie sportów wodnych. Możecie spróbować swoich sił w windsurfingu, wypożyczyć narty wodne lub skutery. To miejsce ożywa szczególnie wieczorem, kiedy organizowane są imprezy i występy na plaży.

Plaża Officers

Ta plaża wyróżnia się spokojniejszą atmosferą i jest idealna dla tych, którzy szukają relaksu i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Choć nie jest tak zatłoczona jak inne plaże, to nadal oferuje wynajem leżaków i parasoli oraz udogodnienia, takie jak prysznice. Na plaży znajdziecie również przytulne restauracje, gdzie można spróbować pysznych potraw kuchni bułgarskiej. To miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a widok na morze działa kojąco.

Warto podkreślić, że wszystkie te plaże są dostosowane do potrzeb turystów i oferują różnorodne atrakcje. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami aktywnego wypoczynku, czy też pragniecie spędzić leniwe dni na słońcu, Warna ma wiele do zaoferowania.

Jeśli Bułgaria to Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg?

Wygoda i przyjemność podróżowania zawsze idą w parze z dobrze wybranym miejscem na wakacje. Bułgaria, znana ze swojego pięknego wybrzeża nad Morzem Czarnym, oferuje dwie popularne wśród Polaków opcje – region Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Jak więc podjąć decyzję, która z tych miejscowości będzie bardziej odpowiednia dla Ciebie? Pozwól, że Cię przez to poprowadzę.

Pomijam tu fakt, że z niektórych miast, o ile nie podróżujesz z biurem podroży, wybór dostępnych lotów ogranicza się tylko do jednego z tych dwóch regionów. W tym wypadku osobiście nie widzę sensu roztrząsać plusów i minusów 😉

Dlaczego warto wybrać się do Złotych Piasków?

Złote Piaski to najstarszy kurort w Bułgarii, a to oznacza, że ma swoje unikalne piękno i klimat. Niemniej zwłaszcza w południowej części kurortu widać wyraźnie upływ tego czasu. Plaża otoczona jest lasami, które nie tylko chronią przed upałami, ale także dodają uroku temu miejscu. To nie tylko moje subiektywne wrażenie : promienie słoneczne są mniej intensywne niż w Słonecznym Brzegu, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla osób, które nie przepadają za palącym słońcem.

Jeśli uwielbiasz imprezować, Złote Piaski mają wiele do zaoferowania. Kluby nocne, dyskoteki i restauracje są otwarte do białego rana, zapewniając rozrywkę na najwyższym poziomie. O ile wybierzesz północną część wokół promenady. Życie w południowej części koncentruje się w hotelach i nielicznych restauracjach.

Złote Piaski są mniej komercyjne niż Słoneczny Brzeg, co sprawia, że są bardziej kameralne i zachowują swoją autentyczność.

Warto również wybrać się na zwiedzanie Warny

Dlaczego warto wybrać się do Słonecznego Brzegu?

Słoneczny Brzeg nie nazwał się tak przypadkowo. To miejsce słynie z obfitości słońca i szerokich, piaszczystych plaż. Idealne dla miłośników słońca.

Ten kurort jest nowocześniejszy niż Złote Piaski i oferuje większą liczbę nowoczesnych hoteli i udogodnień.

Życie nocne w Słonecznym Brzegu wydaje się być bardziej intensywne… Kluby nocne, dyskoteki i restauracje są również otwarte do białego rana i chyba jest ich więcej. Dominuje również młodsza grupa turystów. W ostatnich latach Słoneczny Brzeg zyskuje na popularności, przyciągając turystów z różnych części Europy.

To miejsce oferuje wiele opcji rozrywki, od sportów wodnych do długich nadmorskich spacerów do Nesebyru – średniowiecznego miasta połączonego z sąsiednimi kurortami linią brzegową.

Region Słonecznego Brzeg to jednak nie tylko to jedno miasto. Mamy również możliwość wyboru klimatycznego Nesebyru lub kameralnej Rawdy czy też Sweti Włas.

Ostateczny wybór między Słonecznym Brzegiem a Złotymi Piaskami zależy od Twoich osobistych preferencji. Oba kurorty oferują niesamowite wakacje, ale z różnymi akcentami.

Bułgaria Złote Piaski opinie

Jeśli planujesz wakacje na wybrzeżu Morza Czarnego lub po prostu szukasz inspiracji na nową destynację, to Złote Piaski są miejscem, które koniecznie warto rozważyć.

Część “południowa” poniżej 200-metrowego pasa z zapadliskami jest wyraźnie uboższa i zaniedbana w stosunku do tej części, gdzie mamy wiecznie tętniącą życiem promenadę.

Jeśli nie żywimy się w hotelu, a chcemy mieć większy wybór tego co zjemy i chcielibyśmy zasmakować w pysznej bułgarskiej kuchni lub też poczuć życie nocne, to mieszkając w części południowej czeka nas dłuższy spacer…

W Złotych Piaskach nie znalazłem budek piekarni, gdzie można nabyć Banice, trzeba jechać po nie do Warny  :/

A jaka są Wasze opinie? Dodajcie w komentarzach. Na pytania również postaram się odpowiadać 😊 

Alternatywy
Poprzednie Zamiennik Adobe Lightroom do wywoływania RAW-ów – darmowe i płatne

3 komentarze

 1. Jakie wspomnienia 🙂 Wieki temu byłam w Złotych Piaskach, w Słonecznym Brzegu… Robiłam wtedy slajdy po raz pierwszy na zdobytym fotochromie, teraz nie ma ich nawet jak oglądać, już nie mam rzutnika. Ale mi przypomniałeś, poszukam, zaniosę do fotopunktu, coś z nimi zrobię, żeby się nadawały do oglądania. Wnuczkom pokażę jak babcia kiedyś wyglądała, hi hi 😉
  Pozdrawiam 🙂

  • Mam zbyteczny rzutnik,- jeżeli Pani reflektuje to chętnie go Pani sprezentuję.
   Nie jest mi już potrzebny.
   Paweł

Zostaw komentarz